Západní Čechy a lázeňský trojúhelník je část Česka, kam jsme se chtěl vydat, ale nikdy jsem tam vlastně nedojel. Až nedávno. A to i přesto, že to od Prahy vlastně není tak daleko. Jak moc velká chyba to byla jsem zjistil hned jak jsem tam přijel. Po cestě tam jsem zjistil, kolik jsem toho zmeškal, že jsem tam měl jet už dávno. Když jsem o nich vyprávěl kamarádovi na obědě, několik dní po návratu, zeptal se mě, jestli náhodou nejsem placený agent jejich turistické centrály. A to nejsem, ale proti bych nebyl. Ani nevím, jestli vůbec nějakou mají. Začneme prvním bodem lázeňského trojúhelníku.
Karlovy Vary
Karlovy Vary, bych se nebál nazvat centrem českého lázeňství. Je to s přehledem největší české lázeňské město. Pokud si někdo představuje, že Karlovy Vary jsou něco jako česká Budapešť, tak to rozhodně není. Rozdíl je už ve velikosti a také v přístupnosti lázeňských zařízení.
Město Karlovy Vary leží asi 140km od Prahy na soutoku Ohře a Teplé. Počet obyvatel nedosahuje ani 50 tisíc, a rozloha je o něco méně než 50km2. Kdy bylo město založeno se neví. Kromě toho, že bylo v době Kara IV., ale existuje jedna pěkná legenda.
Lázně v první balneologické příručce
Za doby Karla IV. na jednom z lovů spadl lovecký pes v zápalu štvanice do tůně prudce tryskajícího pramene s horkou vodou. Členové výpravy horkou vodu ochutnali a Karel IV. konstatoval, že voda je léčivá. Jestli to je jen legendou nebo skutečností není důležité. Podstatné je, že horké prameny a léčivá voda jsou pro město obrovským přínosem a lázeňství je pro město zcela klíčové. Ve městě se léčilo množství významných osobností a smetánky. Například J. W. Goethe, S. Freud, N. Paganini, členové ruské panovnické rodiny, habsburgského vládnoucího rodu a mnoho dalších.
Karlovy Vary jsou uvedeny jako jediné české lázně ve veršovaném lexikonu evropských lázeňských míst z roku 1480 norimberského lazebníka a básníka Hanse Foltze. Označeny jsou tam tehdy jako „Teplé lázně u města Lokte“.
V průběhu věků město rostlo, rozšiřovalo se a bohatlo. Na budovách ve městě je znát jejich krása. Město je i domovem Becherovky, známého českého likéru skládajícího se snad z 20 bylin. Recept na jeho výrobu je prý stále tajemstvím. Já myslím, že se dá pít pouze v koktejlu. Jako studenti na střední škole jsme s oblibou pili „beton“, jednoduchý koktejl z Becherovky a tonicu, ledu a plátku citronu. Současný prezident byl svého času obdivovatelem Becherovky. Zda mu tato vášeň zůstala by Vám asi pověděl například jeho tiskový mluvčí. Mě to známo není.
Místní rodák K.H.Frank to dotáhl za nacismu až na druhého nejvýznamnějšího muže NSDAP a říšského státního ministra pro Čechy a Moravu.
Rozvoj města v průběhu věků
Jak se dá tušit, před druhou světovou válkou město osídlovali převážně němečtí obyvatelé. Po jejich vysídlení, je zdá se, nepostihl osud dalších měst v bývalých Sudetech a město se dále rozvíjelo. Každopádně lázeňství, Becherovka, Mattoni a sklárny Moser se zachovaly dosud. Po roce 1989 město „utrpělo“ další rozvoj v podobě přesunu majetku a nemovitostí, které se prý z asi poloviny skončily v rukou ruskojazyčného obyvatelstva, snad proto, že do města jezdil ruský car Petr Veliký, snad pro jiné důvody. Každopádně, jak mi řekl místní, prý právě proto je město tak zrekonstruované, hotely a fasády tak opravené. Dnes zase už dochází ke změnám ve vlastnických strukturách. Pokud máte zbytné miliony, je tam mnoho hotelů a nemovitostí na prodej, o čemž jsem se sám přesvědčil.
Co se dá ve městě Karlovy Vary dělat?
Dejte si proceduru
Když jste už v lázních, je škoda vynechat některou z nabízených procedur jít na některou z lázeňských procedur buď do hotelu, kde bydlíte, nebo do veřejných lázní. Pokud do Karlových Varů pojedete s námi, tak Vám můžeme zajistit některou z procedur nebo aktivit. Do Karlových Varů jezdíme na jednodenní výlety z Prahy, ale také se lze domluvit na několikadenním pobytu s průvodcem a dostanete tak celý balíček služeb. Zeptejte se nás co nabízíme! Základní procedurou, kterou můžete dělat sami je ochutnávání místní vody. Ale s mírou! Léčí se zde i zažívací potíže a „mohla by Vás prohnat“. Jsou možné koupele v minerální vodě, masáže, rašelinové a slatinové zábaly, bahenní obklady a mnoho dalších. Moderní balneoterapie jako floating, nebo kryoterapie, jsou také v nabídce. Postcovidové inhalační terapie jsou aktuálně rovněž v kurzu.
Architektura
Ve městě Karlovy Vary není nutné jen obejít všech 13 pramenů, přičemž ten třináctým je Becherovka… Při jejich objevování můžete obdivovat krásnou architekturu architekta Fellmera a dalších. Město má několik kolonád jako je např. Tržní, která snad připomína Švýcarsko, Sadovou nebo již ne tak povedenou Vřídelní z doby socialismu, Mlýnskou. Pseudobarokní Městské divadlo stojí také za návštěvu. V něm je opona vymalovaná Gustavem Klimtem, stejně jako divadle v Liberci, o kterém jsme již psali jindy. Můžete na ní obdovovat i některé scény se sexuálním podtextem, snad ovlivněné S. Freudem. Grandhotel Pupp nebo Císařské lázně (až se zase dokončí nyní probíhající rekonstrukce) jsou další příklady luxusu a vytříbeného vkusu. Milovník architektury si užije ve vilové čtvrti Westend. Nedaleko je i známý pravoslavný kostel sv Petra a Pavla. Jeho zlatem zářící věže vás doslova oslní.
Sport a další aktivity
Můžete jet lanovkou na rozhlednu Diana, nebo k ní dojít pěšky a je to velmi příjemná procházka. Cestou se zastavíte na několika vyhlídkách. Vzhledem k tomu, že Karlovy Vary sedí v opravdu krásném údolí se svahy plnými stromů, je taková aktivita víc něž příjemná. Pochopitelně se toto celé dá absolvovat nejenom pěšky nebo lanovkou, ale lze tam jet i na kole, na kterém se můžete prohánět i po asi 2200ha městských lesů buď po pěšinách nebo asfaltových cestách.
Můžete hrát golf na nedalekém golfovém hřišti nebo dalších 10 v okolí, jít na dostihy nebo tenis. Když už budete u rozhledny Diana, musíte se také a třeba i výtahem nahoru a podívat se na Karlovy Vary i z výšky. Uvidíte Německo, Krušné hory a mnoho dalšího.

Kromě toho je nedaleko od rozhledny chata, kde se lze občerstvit, Motýlí dům kde lze obdivovat stovky poletujících motýlů a také navštívit místní minizoo.
Co ale opravdu baví mě jsou ty vyhlídky. O Dianě jsem už mluvil, ale je jich daleko víc. Kamzík, vyhlídka Goethova, Petra Velikého, Tři kříže, Camera Oscura, Karla IV., vyhlídka z hotelu Imperial, a několik dalších. Je jich tolik, že za 1 den se všechny zvládnout nedají.
Kdyby Vám snad tohle všechno bylo málo, tak se dá n akole nebo pěšky prohánět ve Slavkovské lese, stavit se ve Svatošských skalách a tam i na nějakou z nich vylézt
Milovníci filmu a celebrit pozor!
Milovníci filmu si mohou ve svých diářích zaškrtnout začátek července, kdy se koná mezinárodní filmový festival. V jeho průběhu můžete kromě filmů honit české celebrity, které si nedají festival ujít a nebo mezinárodní filmové hvězdy, který prý uvolněnost festivalu milují. Každopádně hlavní místo festivalu hotel Thermal prochází nyní rekonstrukcí a tak snad bude na další festival připraven včetně jeho hlavní atrakce – venkovního bazénu s teplou vodou. To musí být ale daleko lepší v zimě… Ve městě se natáčelo několik filmů včetně velmi známého Vrchní prchni! Scéna s během čísníků a jejich koncem od Vřídla je už legendární.
Co když se Karlovy Vary omrzí
I to se může stát. Nedaleko města Karlovy Vary existují i dalšímenší lázeňská města. O nich ale budeme psát až příště, protože na jeden článek je toho o lázeňství možná až příliš.
Loket
Celé Česko oplývá velkým množství hradů a zámků a ani západních Čechách nebyla šlechta líná. Určitě doporučuji Loket. Kouzelné, starobylé a také nevelké městečko s velkým hradem v ohybu řeky Ohře. Na kopci nad řekou se vypíná na ostrohu gotický hrad z 12. století. V okolí města je opět množství lesů a kopců lákající k delším nebo kratším procházkám. Je z něj možné dojít nebo dojet například do Svatošských skal, o kterých jsem mluvil už na jiném místě.

Další atrakcí města je oblíbená letní aktivita Čechů – sjezd řeky Ohře na kanoi nebo jiném typu plavidel. Rádi Vám to zajistíme. Stačí se jen zeptat nebo podívat na zájezdy, které jsou vypsané.
Tím, že je toto ospalé městečko se zachovalou částí opevněnění turisticky atraktivní, je možné je městě i přenocovat v několika hotelech, ochutnat pivo v místním pivovaru Florian a nebo se najíst v některé z místních restauracích. Osobně mi připadalo, že ceny byly o něco vyšší, než byla kvalita, ale to se mi zdálo i jinde. Důležité je, že zde neumřete hlady ani žízní.
Bečov nad Teplou
Upřímně, je to vesnice, ale mají tady velkou atrakci. Podle mého názoru to není ani hrad ani zámek, které jsou opravdu veliké na vesnici té velikosti. Ani to není botanická zahrada. A tu bych tam opravdu nečekal. Na zámku je umístěn jeden z českých pokladů srovnávaných s českými korunovačními klenoty. Prý je to číslo 2.
Tou památkou je Relikviář Sv. Maura. Podle mého názoru je relikviář sám hoden návštěvy v Bečově. Je to něco co nám zůstalo po místním vlastníkovi hradu a zámku rodu Beaufort-Spontin po konfiskaci majetku poté, když uprchli po válce po kolaboraci s nacisty. Odkud se relikviář vzal a jeho historii Vám prozradíme na naší cestě tam s námi, ale těšte se na velikou zlatem pokrytou skříň bohatě zdobenou soškami a zaplněnou ostatky Svatého Maura.
Ve „městečku“, které podle mého názoru ale základní atributy města nesplňuje a a je skutečně jen vesnicí si prohlédnete i několik dalších zajímavých budov kromě impozantního zámku je to i místní radnice a kostel Sv. Jiří, vila Wondraschek a bohužel v nedobrém stavu bývalý hotel Central. Po drobném občerstvení v jedné z několika místních restaurací nebo kávě v jediné kavárně, můžete jet dál.
Z Bečova bych doporučil cestu vlakem. Koleje vedou krásnou krajinou kolem nedalekého golfového hřiště. Jedním z několika okolních. Takže pokud hrajete golf, vezmeme vás i tam.
Tolik na úvod co dělat v okolí Karlových Varů. Příště třeba o dalších lázních v okolí.
(psáno pro: viviendopraga.com)